Kampania dobiega końca!

Ogólnopolska kampania edukacyjna „Jesteś twórcą – masz prawo” dobiega końca. Od stycznia 2020 roku przedsięwzięcie dotarło do 24 milionów odbiorców, w tym 14 tysięcy szkół w ponad 103 tysiącach miejscowości! Razem nauczycielami z całej Polski i ich najmłodszymi wychowankami Polskie Wydawnictwo Muzyczne udowodniło, że każdy – niezależnie od wieku – może być twórcą.

Celem kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” od początku było uświadomienie najmłodszym wagi ich twórczej działalności oraz pomoc w zrozumieniu , jak efektami swojej pracy mogą dzielić się z innymi. Poprzez szeroko zakrojone działania digitalowe, kampanię outdoorową oraz ścisłą współpracę z mediami i partnerami przedsięwzięcia, w tym siecią kin Multikino w całej Polsce, Polskie Wydawnictwo Muzyczne pobudzało ciekawość dzieci oraz ich rodziców i nauczycieli, jednocześnie ucząc szacunku do pracy innych.

W ramach przedsięwzięcia zrealizowano cykl warsztatów z udziałem ekspertów: prawnika i pianisty dra hab. Grzegorza Mani oraz adwokatki Dominiki Kordas-Tarcholik. W bezpłatnych seminariach w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach, które odbyły się na początku roku, wzięło udział ponad 150 nauczycieli.

Kampania „Jesteś twórcą – masz prawo” to nie tylko działania edukacyjne, ale też zachęta do podejmowania twórczych wyzwań. 30 września zakończył się nabór prac, których autorzy powalczą w konkursie głównym kampanii „Bierzmy się do dzieła!” o sprzęt elektroniczny. Zwycięzców poznamy 30 października.

W ramach przedsięwzięcia oprócz konkursu głównego ogłoszone zostały dwa konkursy indywidualne. Jury, w którego składzie znalazł się kompozytor, aranżer i dyrygent Adam Sztaba, prezes ZIPSEE Związek Cyfrowa Polska Michał Kanownik, prawnik i pianista dr hab. Grzegorz Mania, znana z produkcji animowanych uwielbianych przez najmłodszych wokalistka i aktorka dubbingowa Agnieszka Przekupień, rysowniczka i ilustratorka Marta Zabłocka „Życie na kreskę” oraz dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy, przekazało zwycięzcom wysokiej klasy sprzęt elektroniczny ufundowany przez ZIPSEE Cyfrowa Polska, partnera kampanii. Nagrody odebrali: Wiktor Młodawski oraz Mateusz, Maciej i Witold Tischner, a także Małgorzata Buczniewska i Iwona Piwońska.

Mimo zakończenia kampanii, przygotowane na potrzeby przedsięwzięcia materiały są wciąż dostępne dla dzieci i nauczycieli! 8 atrakcyjnych filmów w przystępny sposób tłumaczących zawiłości związane z prawami autorskimi, z udziałem dzieci i ekspertów, oraz 16 scenariuszy lekcji dla uczniów szkoły podstawowej wraz z kartami pracy, przygotowanymi przez specjalistów z zakresu metodyki we współpracy ze znawcami prawa, są cały czas bezpłatnie dostępne na stronie www.jestestworca.pl – witrynie poświęconej kampanii. Szczegóły dotyczące przedsięwzięcia oraz najświeższe informacje są także publikowane na profilu kampanii na Facebooku oraz na Instagramie.

Dzięki zaangażowaniu w kampanię „Jesteś twórcą – masz prawo” uznanych specjalistów z dziedziny praw autorskich, wszystkie materiały i podejmowane kroki na rzecz edukacji najmłodszych były nie tylko rzetelnie przygotowane, ale też rozwiały wątpliwości pedagogów chcących poruszyć temat ustępów i paragrafów z najmłodszymi. Na kształt przedsięwzięcia mieli wpływ: prof. dr hab. Elżbieta Traple, prof. dr hab. Ewa Nowińska , prof. dr hab. Anna Tischner, dr hab. Grzegorz Mania, dr hab. Marlena Jankowska-Augustyn, dr Ewa Laskowska-Litak i mec. Janina Warzecha, którzy stworzyli Radę Programową kampanii.

Niemożliwe byłoby dotarcie takiej liczby odbiorców, gdyby nie współpraca z idolami najmłodszych i tych trochę starszych: influencerami, blogerami, artystami. Swój udział w kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” miała rysowniczka i youtuberka Olsikowa, Nauczycielka Roku 2017 Marta Florkiewicz-Borkowska FLOBO, związany z Polskim Radiem Dzieciom dziennikarz i bloger Marcin Perfuński, pisarka Katarzyna Huzar-Czub, rzeźbiarka Monika Nogieć oraz blogerzy Olga Polny i Kamil Polny.

Organizatorem Kampanii jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Mecenas Główny: PKN Orlen. Partnerzy Medialni: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. Partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Librus, Związek Cyfrowa Polska, Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów

Kampania została objęta Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakt: pr@jestestworca.pl