>Pomoc prawna

Pomoc prawna

Nauczycielu!

Zastanawiasz się czy możesz kserować fragmenty książek i rozdawać uczniom? Czy w ramach lekcji można odtwarzać filmy albo muzykę? A może chcesz zorganizować koncert w szkole ale nie wiesz jak?

Uczniu!

Czy szkoła miała prawo zamalować Twoje graffiti? Czy zastanawiasz się jakie prawa Ci przysługują w związku z zamieszczeniem zdjęć Twojego autorstwa na stronie internetowej szkoły?

Na te i wiele wiele innych pytań chętnie odpowiedzą nasi prawnicy. Opisz swój problem i wyślij na adres prawnik@jestestworca.pl

 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Czy w ramach lekcji można odtwarzać filmy, muzykę i inne materiały z Internetu?

Tak, wynika to z art. 27 upapp. Przed taką prezentacją (z Internetu) warto jednak sprawdzić, czy materiały umieszczone zostały w danej lokalizacji za zgodą uprawnionych (innymi słowy: legalnie). Rzecz jasna, do pewnego – racjonalnego – stopnia. Niekiedy nielegalność wynika z wiadomości ogólnych (np. film wciąż jest w salach kinowych), niekiedy zaś np. z komentarzy lub opisu, niekiedy wreszcie z samego materiału (np. informacja na wstępie, iż film jest wersją przygotowaną na pokaz promocyjny).

Czy jeśli utwór znajduje się w domenie publicznej, można wykorzystać nuty i inne materiały z Internetu?

Tak. Jeżeli utwór znajduje się w domenie publicznej (a więc wygasła już ochrona praw majątkowych), można samemu tworzyć egzemplarze utworu. Możliwe jest więc reprodukowanie obrazów, grafik, możliwe jest również wykonywanie utworów muzycznych na podstawie materiałów znajdujących się na imslp.org. Można drukować, grać, przedstawiać, przesyłać, korzystać dowolnym kanałem ekonomicznym. Należy jednak zawsze szanować prawa osobiste i podawać autorstwo.

Czy można wręczać kopie, reprodukcje, fragmenty książek czy nut?

Co do zasady tak. W art. 27 upapp zezwala się szkołom na korzystanie z utworów, jak również na ich zwielokrotnianie. Proszę jednak uważać, albowiem przy zwielokrotnieniu ustawa posługuje się nieprecyzyjnymi terminami: drobne utwory w całości lub fragmenty utworów. Z pewnością nie należy uczniowi kserować całych książek czy zbiorów nut (choć może on je skopiować we własnym zakresie). Natomiast reprodukcje, wydruki, ksera pojedynczych utworów (albo części większych utworów) w większości przypadków podpadać będą pod wspomnianą na początku odpowiedzi regulację.